רובוטים ברפואה

מרצה – גל ענבר, מומחה לרובוטים ברפואה

לפרופיל של גל בלינקדאין

המתעניינים בתחום מוזמנים לקבוצת הפייסבוק רובוטים קובוטים וחברה אותה גל יזם

 

פיתוח הרובוטים ושילובם בענפים השונים של החיים מתקדם, וישנה את העולם בצורה משמעותית. הרובוטים מחד יחליפו משרות רבות, ומאידך ישפרו איכות חיים.

כבר כיום משתמשים בהם בניקיון הבית – שואב האבק IROBOT. בתעשייה רובוטים הם אידיאליים לביצוע עבודות הדורשות תנועות חוזרות ומדויקות. עובדים אנושיים זקוקים לסביבת עבודה בטוחה, משכורות, הפסקות, ארוחות  ושינה. לעומת זאת, הרובוטים  עובדים 24/7, אינם מתעייפים או טועים ולא נפצעים בתאונות עבודה. ההערכה כיום היא ש.90% מהרובוטים בשוק עובדים במפעלים, כשהעובדים  האנושיים מפקחים ומתחזקים  אותם.

יש כמובן שימושים צבאיים, לדוגמה כמו שניתן לראות בסרטון הבא. רובוט הביג דוג פותח על ידי חברת הרובוטים המובילה בוסטון  דיינמקיס. הרובוט הולך על 4 גפים כמו כלב, תוך כיפוף המפרקים  לבלימת זעזועים, ונראה כאילו הוא מנסה להבין מה קורה סביבו. הרובוט היה "נשק  שובר שוויון" בלחימה של האמריקאים באפגניסטן. הוא הוא נשלט בידי מפעיל. עבודות מסוכנות הם אידיאליות להעברה לרובוטים, לדוגמה בסרטון הזה רובוט אחר, מיני-אנדרוס, הנשלט מרחוק ובעזרת מצלמות וידאו יכול לבחון ולנטרל פצצות.

בתחום הרפואה בבתי החולים רובוטים יכולים לעזור במספר תחומים, החל מפעילות רפואית ניתוחית, רובוט סיעודי, רובוט רופא הדמיה – ווטסון, דרך פעילויות שירות, ואספקת ציוד, ועד שירות וסיוע למטופלים.

ברמת הקהילה כבר כיום יש שימוש ברובוטים לטיפול וחברה לקשישים בבתיהם.

התאוצה במחקר ופיתוח הרובוטיקה ברפואה בשני העשרים האחרונים לא פסחה גם על ישראל. אחד  ממרכזי הפיתוח המובילים בעולם נמצא במעבדה לרובוטיקה רפואית בטכניון. פרופ’ שהם והקבוצה שלו כבר פיתחו רובוט עבור ניתוחי גב, “העוזר החכם” , אשר מסייע להנחות את המנתח בזמן הניתוח באנטומיה המורכבת והעדינה של עמוד השדרה. כעת מתבצעים במעבדה 3 מחקרים מרכזיים, האחד לניווט מחט בגוף להובלת תרופות, השני על מערכת הדמיה חדשה עבור ניתוח לפרוסקופי והשלישי על רובוטים שחיינים זעירים המיועדים לשחות בתוך גוף האדם.

דוגמאות:

שני מאמרים קצרים מלווים בסרטונים על שימושים קיימים של רובוטים ברפואה מאת ברטלן טסקו: למאמר חלק 1, ולמאמר חלק 2

  1. רובוטים בבית-החולים פועלים כשליחים המעבירים אספקה וציוד. בעזרת מערכת ראייה ממוחשבת ויכולת הרמה ותנועה הם מספקים את הציוד לאתר הנכון, ומניחים אותו במקום נכון, כשעל הפעולות הללו הם חוזרים הרבה פעמים ביום.

2. מנתחים ברובוט המנתח דה-וינצ'י- משתמשים ברובוטים לבצע ניתוח על חולה בשליטה מרחוק. דה-וינצ'י מנתח כך שארבעת הזרועות שלו מחליפות את ידי המנתח בניתוחים מורכבים וחודרניים. לדוגמה ניתוח של כריתת קיבה חלקית Partial Gastrectomy, ניתן כיום לבצע בעזרתו.

רובוט דה-וינצ'י מאפשר לנתח חולה מרחוק- החולה נמצא במקום אחד בעולם ,והרופא המנתח יכול להימצא ביבשת אחרת ולנתחו בעזרת השליטה על רובוט מרחוק.

3. במספר בתי-חולים רובוט משוכלל מאפשר לבצע בצורה טובה ויסודית יותר ניתוחי כליות, ערמונית, כבד, קיבה ורחם. הצפייה ברקמות המנותחים באמצעות המצלמה הרובוטית היא לא רק תלת-מימדית –אלא טובה בהרבה מכל אלטרנטיבה אחרת, והיא מאפשרת לצפות בכלי-דם וברקמות זעירות שעד היום פשוט אי אפשר היה לראות, גם לא בניתוח פתוח. בנוסף. השימוש ברובוט מקצר את זמן האשפוז, מונע איבוד דם ומעלה את בטיחות הפרוצדורה.

4. פיתוח רובוטים אנושיים הוא טרנד שמתקדם בצעדי ענק. כמעט כל שנה יוצאים אנדרואידים חדשים  אשר מסוגלים  לשיר, לרקוד, לדבר. היפנים שמובילים בחזית הזו פיתחו את -PEPPER -רובוט  ה"אנושי" ראשון, שכבר מצוי בשימוש בתפקידים אדמיניסטרטיביים במספר בתי חולים.

ברובוט יש "מנוע ריגוש" שמאפשר לו ללמוד תנועות הבעות פנים וקולות ,ולנתח בהתאם את מצב רוחו של העומד מולו, ולהתקשר איתו. הוא יכול לסייע לקשישים, לטפל בילדים ולבצע מטלות ",אנושיות" רבות.
חברת ויקנה פיתחה טכנולוגיה רובוט  VGO – המערכת משלבת רובוט בעל יכולת תנוע מהירה בשילוב עם וידאו ואודיו דו כיווני (די דומה לסקייפ שפתוח על שיחת וידאו).

דוגמה ליישום היא עבור ילדים שסובלים מבעיות בריאות קשות ואינם יכולים ללכת לבית הספר ויגו מאפשר ליצג אותו ולאפשר לו לנוע ולהשתתף בפעילות בבית הספר.

המערכת מעוצבת בקווים מעוגלים, דמוי אנושי. הילד שולט ברובוט ,מנייד אותו בין שיעור, לשיעור, מטייל איתו  במסדרונות בית ספר, מדבר עם חברים, ומשתתף בשיעורים באופן פעיל.

השימוש הנפוץ ברובוטי הטלפרנס ויגו הוא במערכת החינוך ובמערכת הבריאות.  בארץ בית חולים אחד רכש את הורובטים עבור ילדים המאושפזים במחלקה האונקולוגית סובלים מבדידות. השימוש ברובוט הזה נותן אפשרות לילדים האלו לפגוש חברים בבית הספר.

בתחום רפואי הרובוט משמש לטלה רפואה, בזכות המסך המותקן בחזית שלו, שמאפשר גם לחולה לראות את פני הרופא.  כך יכול רופא מומחה לבדוק חולה מרחוק במהלך כל שעות היממה.

הרובוט עשוי להקל על המחסור ברופאים, בעיקר באזורים כפריים. הרופא שולט מרחוק ברובוט, מניע אותו אל המטופל, או בין חדרי המחלקה, דבר מאפשר לרופא לראות מה קורה בסביבה למרות שאינו נמצא בה פיזית.

בעזרת רובוט הרופא יכול לשוחח עם חולה, לבדוק אותו באמצעות אדם קרוב, לתת הוראות  לאחיות ועוד.
במחלקת  ילדים נמצא כי ילדים יותר שיתפו פעולה עם רופא שניגש אליהם עם רובוט הזה.

ויגו מאפשר לרופא אחד לשהות בו-זמנית במספר מחלקות ואתרים, להעניק ייעוץ רפואי, לאבחן  ואף להרגיע חולים הזקוקים לכך. העומס בבתי חולים מחד, וריבוי אנשים בפריפריה מאידך יוצר את הצורך בטכנולוגיה.

דוגמה נוספת ליתרון בויגו היא שהוא מאפשר לתת מענה מהיר לחולים במדינות עולם שלישי באנשים וביישובים שנגועים במגפה – מבלי לסכן את הסגל הרפואי. עוד שימוש הוא במקרים של עזרה ראשונה, כשנדרשת קבלת החלטה בין אמבולנס לבין הזנקת מסוק חילוץ רפואי להעביר את המטופל לבית-החולים.

גל צופה כי שימוש ברובוט VGO יהיה גם בתחומים נוספים, לדוגמה בבתי קשישים, כעזרה לשמור על קשר עם בני משפחה מחד, וסיוע לבני המשפחה להשגיח על הקשיש ולדאוג לעזרה מיידית בשעת צורך.

עלות רובוט VGO  בישראל עדיין יחסית גבוהה – כ 40000 ש"ח.

 

 

לראיון 1 עם גל בערוץ היוטיוב של הקורס, לראיון שני, ולראיון שלישי

אסטרטגיה וחדשנות בבריאות הציבור, ד"ר מיכל חמו לוטם

תאריך ההרצאה – 5.1.17

סיכמו:  אורלי ברק,  אולגה מורביוב

 

2017-01-06-17-53-48

15727316_732091056946141_2373645088025889736_n

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s