להוביל שינוי בבריאות הציבור – תובנות מארגון בטרם לבטיחות ילדים

מרצה – אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים

המתעניינים בתחום מוזמנים לאתר ארגון בטרם לבטיחות ילדים

לפרופיל של אורלי בלינקדאין

לדעת להוביל שינוי זו יותר אומנות ממדע, אין כללים וחוקים יש עקרונות. צריך להבין מה רוצים, איך מתקדמים, צריך לבין שצריך לאהוב את זה כי זה פעמים רבות מעייף ומסוכן. אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם בין השנים 2008-2017, וסמנכ"לית מיום הקמתו, מסכמת תובנות מ-20 שנות נסיונה בתחום. להרצאתה קראה הקרקס, כי הובלת שינוי דורשת אינסוף דברים, כולל לצאת מאזור הנוחות, להתגמש, והיא תמיד, ובהגדרה – מפתיעה ומרתקת.

אז בואו – לקרקס… ותכינו עצמכם

לצאת מאזור הנוחות

המרצה ביקשה מכולם לקום ולנוע בכיתה. לאחר מכן התבקשו לשבת. כל המשתתפים חזרו בדיוק למקום בו ישבו – לצאת מאזור הנוחות זה לא קל.

לצאת מאזור הנוחות הוא הדבר ראשון שצריך לעשות כדי להוביל שינוי. להוביל שינוי עבור מרבית האנשים לא רק בא מבפנים אלא מגיע מבחוץ. זה לקובץ קטן של אנשים, שמרגיש דחיפות לעשות משהו ובוחר להיות חלוץ זה מגיע מבפנים. אותו קומת מבין שיש בעיה ושמצב נתון לא יכול להמשיך כך.

לפנות מקום

כאשר מגיע קרקס לעיר צריך לפנות לו מקום, אפילו גיאוגרפי. כשאתה רוצה להוביל שינוי בנושא מסוים צריך  לפנות לו מקום, בסדר העדיפות והחשיבות של קובעי מדיניות והציבור. לדוגמה בנושא בטיחות ילדים הייתה דילמה באיזה עולם תוכן הוא נמצא. היהדי ברור שהוא חלק מבריאות  הציבור, שהיא ענף בבריאות. אם היה נערך סקר 70% מהנשאלים היו אומרים שזה צריך להיות בקטגוריית בריאות הציבור. אבל השינויים לקידום בטיחות ילדים דורשים מעורבות משרד החינוך, התחבורה, הכלכלה ועוד – וצריך לפנות מקום עבורו על סדר יומם.

התהליך של 'לפנות מקום' אינו פשוט, לעיתים זו עבודה קשה כמו לעבוד עם מעדר נגד הזרם. חשוב להבין מה הופך נושא לבעיה – האם טיב הנושא? האם קיומו בתודעה הציבורית? האם התקשורת ששמה אותו על סדר היום? האם פוליטיקאים ששמים אותו בסד החשיבות?

520 ילדים מגיעים למיון יותר מ -1/3 נפגעי תאונות , 2-4  ילדים מתים בשבוע מתאונות .117 בשנה האחרונה ילדים מתו  בשל תאונות.  זה נושא כבד!

ארגון בטרם פיתחו תוכנית הדרכה ליולדות, לאחר ניתוח הסוגיות מרכזיות שהורים מתמודדים עימן בבטיחות הילוד: מושב בטיחות, בטיחות באמבטיה, בטיחות במשטח החתלה ובטיחות בשתייה חמה. התוכנית בתחילה התבססה על זה שמתנדבת מטעם בטרם תדריך את היולדות עם אביזרי הדרכה. למרות הסיכומים עם מחלקת היולדות האחות "לא פינתה מקום" להדרכת היולדת, מתוך טיעונים כגון "האימהות עייפות". חקי כחצי עד שהדרכה קיבלה את מקומה. היו צריכים להפנים שזה נושא חשוב שצריך להתעסק בו ויש לו פתרון ולפנות מקום זה קריטי.

כשמובילים שינוי זה קריטי לא להתייאש ולא לוותר, להמשיך להסביר ולרתום. כשיש לאנשים מחסום בנושא צריך לפרק את המחסום  ממקום של שיתוף פעולה ודיאלוג, להפוך את ה-"לא" ל –"כן", ולחשוב כל הזמן קדימה.

להיות נאיביים

ילדים נולדים עם מחשבות טהורות, נאיביים. הם רואים יותר ההזדמנות מקשיים. כשרוצים להוביל שינוי חייבים להיות נאיביים, להאמין ולהבין שמה שאנו מדברים יגיע ומי שמולנו רוצה להיות שותף.

חשיבה של מבוגרים מתחילה פעמים רבות  ב"לא". כי קשה לעשות שינוי, כי הממשלה תתנגד, כי קרנות לא יממנו, כי הגוף העסקי לא ייתן כסף. חשיבה חזונית ונאיביות מאפשרות לצאת לדרך ולעשות את הצעד הראשון ולא לוותר.

להיות אמיצים

אומץ ותעוזה הן תכונות של מובילים. להיות אמיץ בלהוביל שינוי זה לא חד פעמי זו דרך חיים, מחשבה והתנהלות בכל יום. ארגון בטרם בחרו את השם "המרכז הלאומי לבטיחות הילד", והדבר גרר מכתב נזיפה ממנכ"ל משרד הבריאות, על שימוש במילה "לאומי". בבטרם בחרו להתעלם, למרות החשיבות של המשרד לפעילותם. זה דרש אומץ, והוכיח את עצמו.

בתחילת הפעילות הגדירו  חזון לארגון, ויעדים לאומיים. החזון שנבחר היה "עושים עולם בטוח לילדים". לצורך קביעת היעדים נערכה בדיקה מה נעשה בעולם. נמצא שמדינות שעשו שינוי הצליחו להפחית התמותה בממוצע בכ 35% עד 20% במהלך 10 שנים. בטרם קבע כי היעד שלו הוא להפחית בשליש את התמותה בעשור – עד שנת 2010. היעד הזה הושג הרבה קודם – בשנת 2008. אולם הצבתו הייתה מאד מורכבת ואפילו מפחידה. ואכן אומץ הוא לא רק העדר פחד, פעמים רבות הוא היכולת הוא להתגבר ולהמשיך למרות הפחד.

הובלת שינוי זו מנהיגות, ומי שמוביל שינוי תמיד מסתכן מול המערכות והאנשים. בשנת 1998 התחילה תוכנית ההדרכות ליולדות בבלינסון, זה עבר למספר בתי חולים בארץ, והיום מחלקת יולדות לא משחררת תינוק ללא מושב בטיחות. מושב בטיחות הוא חיסון מציל חיים בתאונה. בתחילה האחיות ביקשו לראות חוק על מנת לדרוש מההורים להביא מושב כתנאי לשחרור, אולם עם הזמן למדו שלא צריך חוקים אלא נתונים אמונה אסרטיביות וביטחון עצמי.

להיות מובילים

לפנות מקום ולהיות אמיצים זה להיות מובילים. מובילות היא גם מקצועיות, וזו מחויבות ואחריות כי המוביל פורץ דרך, מסמן מטרות ואחריו הולכים אחרים. מובילות היא אומץ להעז לפרוץ דרכים קדימה.

למתוח גבולות

על מנת להוביל שינוי יש למתוח גבולות – קודם של עצמך, פנימיים, ואלר כך של עובדי הארגון ושל מי שנמצא מולך.

לתכנן תוכנית לאומית לבטיחות ילדים, שהיא אסטרטגיה ומשימות ממשלתיות, זה לעזור למשרדי הממשלה לסמן היכן הפערים ולעזור לראות מה הם לא רואים. זה בדיוק למתוח גבולות.

פריצות הדרך הגדולות קורות רק כשמותחים גבולות, זה מרתון ארוך וחשוב לא לוותר ולעצור על החלטות קטנות.

לייצר מועדים מזמנים

ליצר מועדים שהם דד לינים שגורמים למערכות ולקובעי המדיניות להתקדם

להיות סבלניים

שינוי אמיתי בבריאות הציבור הוא תהליך שלוקח שנים, ודורש הרבה סבלנות. כמובן שיש פירות נמוכים – הישגים אותם ניתן לחגוג, אבל המסע הוא אכן בן 1000 מילין.

להיות מוכנים להפתעות

הדרך לשינוי אינה ברורה וסלולה, אלא טומנת בחובה הפתעות שליליות אבל גם חיוביות שנותנות כוח להמשיך

להיות מקצועיים

הובלת שינוי היא אמנות הדורשת התמחות במנהיגות ולעיתים גם בניהול. מעבר לזה מי שמוביל שינוי צריך להתמחות גם בתחום התוכן ברמה כזו או אחרת, תלוי בגודל השינוי.

לדעת להיכשל

אם נכשלת זה אומר שקיצרת את כמות הפעמים שלא הצליח לך… מכישלון לומדים ונבנים.

 

להוביל לשינוי – לתקציר ספרו של ג'ון קוטר

תאריך ההרצאה – 29.12.16

סיכמו: יהלומה בוני ולאה מור

אסטרטגיה וחדשנות בבריאות הציבור, ד"ר מיכל חמו לוטם

לראיון עם אורלי בערוץ היוטיוב של הקורס

1_2

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s